
Stulejka – czy leczenie domowymi sposobami pomaga?
Statystycznie schorzenie te dotyka około 10% mężczyzn na całym świecie. Oznacza to, że nawet co dziesiąty z nich zmaga się z tym problemem. Stulejka dotyka osoby w różnym wieku. Może ona przydarzyć się zarówno małym chłopcom, jak i mężczyznom w dorosłym wieku. Im wcześniej zostanie wykryta tym większe są szanse jej wyleczenia. Zwłaszcza w przypadku dzieci, u których jest jeszcze nadzieja, że leczenie nieoperacyjne może zakończyć się dużym sukcesem. Szansa ta jednak praktycznie spada do zera, jeżeli mowa o mężczyznach w sile wieku. Niestety dla nich jedyną nadzieją na pozbycie się tego schorzenia, będzie wykonanie operacji. Co jeszcze powinno się o niej wiedzieć?
Maści na stulejkę oraz ich stosowanie
Leczenie tego schorzenia może przebiegać na dwa sposoby: zachowawcze oraz operacyjne. Pierwsza z opcji przynosi efekty tylko w przypadku dzieci. Dorośli mężczyźni, w celu wyleczenia tej przypadłości, są zmuszeni przejść przez operację. Dlaczego? Przyczyną tego jest skuteczność działania leku. Maści stosowane na ich skórze przynoszą lepsze efekty. Wynika to z faktu, iż ich dziecięca skóra jest o wiele bardziej podatna na leczenie hormonalne. Warto również wspomnieć że stosowanie maści będzie skuteczne tylko jeżeli stulejka jest niewielka i została rozpoznana na wczesnym etapie. Co jeszcze należy wiedzieć o takiej maści?
Po przepisaniu jej przez lekarza, należy zastosować się do wszelkich jego zaleceń. Lek dostępny jest w aptekach ze względu na zawartość sterydów z grupy glikokortykosteroidów. Zazwyczaj w lekach pojawiają się one pod postacią betamethazon, dodatkowo wzbogaconego o neomycynę lub jej zamiennik – propionian klobetazolu. Nakłada się ją bezpośrednio na penisa, w miejscu w którym doszło do zwężenia się napletka. Większość lekarzy zaleca stosowania maści do 2 razy dziennie oraz przez okres 6-12 tygodni. Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku leków, w których użyto propionianu klobetazolu. W tym przypadku leczenie trwa do 3 tygodni i odbywa się pod opieką lekarza.
Stulejka po grzybicy
Bardzo wiele mam myli stulejkę z komplikacjami, jakie powstają na skutek przebytej grzybicy. Należy wiedzieć, że stulejka pojawia się niezależnie od grzybicy. Ta z kolei może jednak nasilić widoczne objawy stulejki, przez co błędnie uważa się ją za skutek grzybicy. Niezależnie od tego, warto jednak udać się do lekarza urologa.
Stulejka – jak leczyć ją w domu?
Prawidłowo przeprowadzone leczenie zachowawcze, może uchronić dziecko przed koniecznością operacji. Cieszy się ona również dużą skutecznością – zwłaszcza u dzieci, u których stulejka została rozpoznania we wczesnym stadium choroby. Według badań aż w 80% przypadkach zachorowań u małych chłopców z małą lub średnich rozmiarów stulejką, stosowanie tej metody kończy się powodzeniem. Leczenie domowe polega na stosowaniu przepisanej przez lekarza maści – wedle jego zaleceń. Wiąże się to również z koniecznością utrzymania higieny na jak najwyższym poziomie – wiąże się to z dokładnym myciem narządów płciowych u dziecka w trakcie kąpieli.
Dodaj komentarz