• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
Stulejka.net

Stulejka.net

baza wiedzy na temat stulejki

  • Wszystko o stulejce
  • Leczenie stulejki
  • Problemy ze wzwodem
  • Kliniki
Jesteś tutaj: Strona główna / Bez kategorii / Jakie są typy stulejki? / informacje, poradnik, stulejka

Jakie są typy stulejki?

Artykuł dodano 10 lutego 2021 przez stulejka.net Zostaw komentarz

Napletek i stulejka

Pierwszą kwestią, którą należy wyjaśnić, to objaśnienie tego, czym tak na prawdę jest napletek. Jest to istotna część męskich narządów płciowych zewnętrznych, otacząjąca  szczyt prącia – żołądź, która charakteryzuje się bardzo delikatną i cienką skórą. Odpowiednio funkcjonujący napletek, zsuwa się z żołędzia bez uczucia dyskomfortu, zarówno podczas wzwodu, jak i w normalnych warunkach. Odpowiada za ochronę tej części prącia, zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi takimi jak zatarcia oraz utrzymuje odpowiednie środowisko w zewnętrznych narządach płciowych. Problemy ze odprowadzaniem napletka nazywamy stulejką. 

Jest to nabyte lub naturalne zwężenie otworu napletka. Jest to spory problem, ponieważ uniemożliwia ona odsłonięcie żołędzia prącia poprzez niekomfortowe lub wręcz niemożliwe zsunięcie napletka. Jest to choroba, która może dotknąć mężczyzn w każdym wieku, a konsekwencje mogą być bardzo poważne, a nieleczona stulejka prowadzi do powikłań, takich jak:

  • stany zapalne układu moczowego, w skrajnych przypadkach sięgające nerek,
  • ból lub mocny dyskomfort podczas stosunku seksualnego,
  • problem z erekcją,
  • chroniczne zapalenie żołędzia,
  • w niektórych, ekstremalnych procesach chorobowych, rak prącia.

Jak rozdzielić typy stulejki?

Stulejka dzieli się na dwa typy, zarówno pod względem procesów chorobowych, jak i przyczyn jej powstania. Pierwsze, dzieli się głównie na:

  • stulejkę całkowitą – czyli kompletną niemożność odciągnięcia napletka do rowka za żołędziem, który całkowicie przywiera do ścianek penisa. Odsłonięcie żołędzia jest niemożliwe zarówno w przypadku, gdy penis znajduje się we wzwodzie, jak i nie. Ingerencja siłą, w przypadku stulejki całkowitej może się skończyć z tragicznym skutkiem,
  • stulejka częściowa – przypadłość, w której można częściowo lub całkowicie zsunąć skórę napletka w stanie spoczynku, a we wzwodzie, napletek zamiast swobodnie wychodzić za rowek zażołędny, zaciska się na nim. Prowadzi to do bólu i braku aktywności seksualnej. Stulejka częściowa jest tą przypadłością, która częściej dotyka mężczyzn, z czego spora grupa z nich, nawet nie wie o jej istnieniu. Niektórzy, w tym przypadku zalecają ćwiczenia. Jak ściągać napletek? Zaleca się robić to w letniej wodzie, leżąc lub siedząc, robiąc to bardzo stopniowo. W przypadku powstania bólu, należy przerwać czynność i zacząć ją od początku.

Jakie są przyczyny?

  • Stulejka fizjologiczna – występuje tylko w przypadku dzieci do piątego roku życia, zazwyczaj w postaci stulejki całkowitej, rzadziej w postaci stulejki częściowej. Naturalnie, napletek powinien odrywać się od ścianek żołędzia w wieku 3 lat. W przypadku, gdy do tego czasu skóra okrywająca narząd płciowy zewnętrzny nie zacznie się odklejać, warto zainteresować się sprawą i wysłać dziecko do lekarza. Powodem jest zazwyczaj zły rozwój fizyczny skóry prącia, co wymaga małej ingerencji chirurgicznej.
  • Stulejka nabyta – tak zwana stulejka patologiczna. Występuje u dorosłych i nastoletnich mężczyzn, bez względu na wiek, w obu postaciach – stulejki całkowitej i stulejki częściowej. Spowodowana jest zazwyczaj złą higieną osobistą – rozmnażające się bakterie i resztki moczu, gromadzące się na wewnętrznej części napletka wywołują stany zapalne, które są przyczyną powstania podrażnień. Pęknięcia napletka prowadzą do powstania blizn. Każdy taki kolejny przebyty stan zapalny może pogłębić problem, ponieważ blizny są elastyczne, co coraz bardziej utrudnia zsunięcie napletka. Inną przyczyną mogą być mechaniczne urazy prącia, cukrzyca oraz praktyki masturbacyjne, prowadzące do urazów prącia.

W kategorii:Bez kategorii Tagi:informacje, poradnik, stulejka

Reader Interactions

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2021 Stulejka.net - centrum informacji na temat stulejki. Leczenie, operacja, zabiegi. Usuwanie stulejki- poradnik krok po kroku.