
Stulejka jest drobną wadą anatomiczną, która potrafi napsuć krwi u wielu chłopców i mężczyzn. Wgłębiając się w temat i mówiąc dokładniej, jest to zwężenie napletka uniemożliwiające zsunięcie się go z żołędzi penisa. W przeszłości wielu lekarzy uważało, iż stulejka to rzadki defekt genetyczny, co rzecz jasna okazało się sporą nieprawdą. Ten dosyć przygnębiający problem dotyka chłopców, którzy w okresie swojego niemowlęctwa nie byli dokładnie pielęgnowani. Jeśli mowa o dorosłych mężczyznach, u nich stulejka często wiąże się z niedostatecznym przestrzeganiem zasad higieny osobistej, co niesie za sobą przewlekłe stany zapalne napletka, które goją się przez bliznowacenie.
Stulejka – jak wygląda ta dolegliwość u dorosłych?
Stulejką u dorosłych nazywamy zwężenie się napletka, czyli fałdu skóry, który zakrywa zakończenie penisa. Utrudnia to, a nawet uniemożliwia prawidłowe zsunięcie się napletka z żołędzi. Może pojawić się u mężczyzn w praktycznie każdym wieku, od niemowlęctwa poprzez całe dzieciństwo, aż do wieku dojrzałego. Jeśli mowa o dzieciach, stulejka w takim przypadku jest w pełni naturalnym procesem rozwoju. Jednak u dorosłych mężczyzn nie powinna mieć miejsca. Niemniej jednak bywa i tak, że również i oni zmagają się z tym problemem. Istnieją dwie przyczyny takiego stanu rzeczy u dorosłych:
- Zaniedbana stulejka wrodzona, rozwinięta poprzez brak zdiagnozowania w młodym wieku lub też nieprawidłowo leczona.
- Stulejka wrodzona, której przyczyną jest kiepska higiena, a również częste lub przewlekłe infekcje.
Jak wygląda plastyka napletka?
Samą podstawą do zakwalifikowania się do operacji plastyki napletka lub zabiegu obrzezania jest przeprowadzenie bardzo szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz oceny okolicy, która zostanie poddana zabiegowi. Jeśli mowa o samej plastyce, ta trwa ok. 60 minut i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent podczas całej procedury układa się w pozycji leżącej na plecach, a chirurg poszerza ujście otworu napletka. Stosowane metody redukcji napletka obejmują tradycyjną chirurgię przy pomocy skalpela, noża laserowego lub elektrycznego. Oczywiście ostateczną decyzję o metodzie cięcia podejmuje lekarz po wcześniejszym zapoznaniu się z niezbędnymi informacjami i preferencjami pacjenta. Rodzaj wykonywanego zabiegu zazwyczaj uzależniony jest od stopnia zwężenia napletka. W bardziej zaawansowanych przypadkach poleca się obrzezanie. W trakcie zabiegu plastyki lekarz wykonuje podłużne nacięcie w jednym bądź kilku miejscach wzdłuż osi prącia. Następnie w odpowiedni sposób formuje się oraz szyje skórę, co powoduje tak bardzo pożądane poszerzenie napletka. Taka rana zszywana jest zazwyczaj specjalnym szwem, którego używa się w operacjach plastycznych. Efekt końcowy uzyskuje się zazwyczaj po mniej więcej sześćdziesięciu dniach od zabiegu, kiedy to dochodzi do całkowitego zagojenia się rany. Co warte zaznaczenia, należy zdawać sobie sprawę, że wygląd końcowy jest kwestią raczej indywidualną, która uzależniona bywa od osobistych uwarunkowań.
Dodaj komentarz