
Czy operacja stulejki to konieczność?
Problemy występowania stulejki dosięgają nawet co dziesiątego mężczyznę na świecie. Z badań przeprowadzonych w ostatnim czasie wynika, że z tym schorzeniem zmaga się aż 10% męskiej populacji. Choroba ta dotyka zarówno niemowląt, jak i dojrzałych mężczyzn. Stulejka wykryta we wczesnych etapach życia jest możliwa do wyleczenia w warunkach domowych. Jednak u dorosłych, przypadłość ta wymaga leczenia operacyjnego. Dlaczego? Głównym powodem jest skuteczność leczenia, która maleje wraz z wiekiem osoby cierpiącej na to schorzenie. Dlatego niezmiernie ważne jest, by wykryć ją w miarę wcześnie – póki są jeszcze szanse na jej wyleczenie. Jak tego dokonać?
Stulejka czyli zwężenie napletka
Schorzenie te dotyczy jedynie mężczyzn, jednak może ono przytrafić im się niezależnie od wieku. Bywa również i tak, że wada ta ma charakter wrodzony, co zdarza się w przypadku wielu niemowląt. Często również jest cechą nabywaną w trakcie kolejnych miesięcy życia – głównie w wyniku zaniedbania. Wynika to z tego, iż męskie organy rozrodcze rozwijają się aż do 3 roku życia dziecka. Nie zawsze jednak proces ten zachodzi we właściwy sposób. Bywa, że blaszka napletka zaczyna się sklejać, a następnie ulega rozluźnieniu. W najgorszym wypadku może dojść nawet do jej samoistnego odklejenia. W efekcie dochodzi do zwężenia ujścia napletka, co znacznie utrudnia jego ściągnięcie poza żołądź. To właśnie tym objawia się wspomniana stulejka.
Jak pozbyć się stulejki w domu?
Leczenie objawów tej przypadłości może przebiegać na 2 sposoby: operacyjnie lub nie. Operację może przejść każdy, jednak w przypadku leczenia zapobiegawczego jest to możliwe tylko u dzieci. Z czego to wynika? Główną tego przyczyną jest skuteczność działania sterydów zawartych w leku. Skóra napletka u dziecka jest bardziej podatna na działanie maści. Aby ją kupić, najpierw należy udać się do lekarza. Dopiero po rozpoznaniu przez niego schorzenia otrzymuje się receptę, z którą należy udać się do apteki. A jak wygląda jej stosowanie?
Zakupioną maść należy aplikować się bezpośrednio na skórę penisa, a dokładniej mówiąc – na miejsce, w którym napletek uległ zwężeniu. Zabieg ten powtarza się do 2 razy i to każdego dnia przez okres od 6 do 12 tygodni. Wyjątek stanowią maści na bazie propionianu klobetazolu, w przypadku których leczenie odbywa się maksymalnie do 3 tygodni – i to pod ścisłą opieką lekarza. Niezależnie jednak od sposobu leczenia, w trakcie jego trwania trzeba szczególnie zadbać o higienę miejsc intymnych dziecka. Należy je dokładnie przemywać po każdej zmianie pampersa.
Stulejka – kiedy konieczny jest urolog?
W wielu przypadkach leki w postaci maści sterydowych, może przepisać lekarz dziecięcy. Jest jednak kilka objawów, po których zauważeniu należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza urologa. Są to:
- Nawracające zakażenia dróg moczowych,
- Przewlekłe zapalenia napletka,
- Zaobserwowanie tworzenia się na napletku „balonika” podczas oddawania moczu.
Taka wizyta u urologa może zakończyć się przepisaniem maści sterydowych przez lekarza. Oczywiście jeżeli nie jest na to jeszcze za późno. W przeciwnym wypadku nie obędzie się bez konieczności przeprowadzenia zabiegu.
Dodaj komentarz