
Jak sprawdzić, czy ma się stulejkę?
Członek męski składa się z nasady (tylnej części), trzonu (części środkowej) oraz żołędzia (części przedniej). Przednia część trzonu zakończona jest żołędziem i spoczywającym na nim napletkiem. Podczas aktywności seksualnej mężczyzn (podczas wzwodu) napletek powinien mieć możliwość zsunięcia się do rowka zażołędnego. U niektórych mężczyzn może dojść do sytuacji, w której napletek jest tak wąski, że nie jest możliwe jego zsunięcie się. Czasami ruch ten jest ograniczony i związany z bólem i dyskomfortem. Diagnostyka stulejki jest procesem niezwykle prostym. W przypadku gdy nie jest możliwe zsunięcie napletka, mówi się o stulejce całkowitej. Jeżeli da się zsunąć napletek jedynie do rowka zażołędnego, diagnozowana jest stulejka częściowa. Diagnozę można zatem określić samodzielnie, natomiast w celu leczenia udać się do odpowiedniego specjalisty.
W jaki sposób dokonuje się leczenia? Czy usuwanie napletka boli?
Pacjenci, których napletek może być odprowadzony jedynie w minimalnym stopniu, zwykle od razu kierowani są na leczenie chirurgiczne. Napletek często jest wtedy pogrubiały i ma bliznowato zmieniony pierścień. Leczenie stulejki może być przeprowadzone poprzez jej operację lub usunięcie napletka. Ze względu na obecnie stosowane przy zabiegach metody pacjent nie odczuwa bólu.
Leczenie stulejki
Leczenie choroby zwanej stulejką dokonuje się poprzez zabieg ze znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. Zabieg nazywany jest plastyką napletka. Ingerencja w prącie jest zdecydowanie mniejsza niż przy obrzezaniu. Ingerencja chirurgiczna polega na nacięciu i zszyciu napletka w taki sposób, aby poszerzyć jego ujście.
Usuwanie napletka (tzw. obrzezanie)
Ten wariant leczenia to niezwykle bezpieczna metoda operacyjna. Zabieg usunięcia napletka kończy się na zszyciu skóry członka. W przypadku obrzezania należy zachować szczególną ostrożność, aby nie wystąpiły powikłania w postaci: zakażenia, rozejścia się rany pooperacyjnej i obrzęku.
Co zrobić, jeżeli problemem jest zbyt długi napletek? Czy można wykonać zabieg?
Nadmiar napletka jest problemem. W sytuacji aktywności seksualnej, kiedy jest on zbyt długi, powoduje to brak odczuwania przyjemności. Istnieje na szczęście możliwość wykonania zabiegu chirurgicznego usunięcia nadmiaru napletka. Opisane powyżej obrzezanie może być całkowite oraz częściowe. Zabieg zatem może być bardziej lub mniej inwazyjny i skutecznie rozwiązać problem nadmiaru skóry na części przedniej męskiego członka. Chirurgiczna ingerencja zarówno przy całkowitym, jak i częściowym zabiegu usunięcia napletka, odbywa się z użyciem znieczulenia. Do znieczulenia miejscowego stosuje się często krem Emla oraz lignocainę (1-2%) zawartą w znieczuleniu nasiękowym.
Po opisanych powyżej zabiegach pacjenci wracają do pełnej sprawności. Nadmiar napletka nie jest dużym problemem. Aktywność seksualna jest ważnym aspektem życia u człowieka, a współczesna medycyna dzięki dostępnym możliwościom gwarantuje higienę i bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów. Każdy, kto rozpoznaje u siebie problem związanym z prąciem, powinien zgłosić się do specjalisty. Leczenie stulejki i obrzezanie całkowite lub częściowe to powszechnie stosowane metody leczenia, które rozwiązują wiele problemów u mężczyzn.
Dodaj komentarz